Translate

2013/07/09

projekt365: szaleństwo książkowe (dzień 189ty)

Obrastamy w książki w tempie astronomicznym. Półki powoli zapełniają się nowymi pozycjami, wybór literatury jak najbardziej ambitny: słowniki, encyklopedie, publikacje popularno-naukowe i podręczniki z dziedziny mechaniki... wszystko dla dzieci w wieku 4-6 lat.

Naszym najnowszym nabytkiem jest "Discovering King's Cross" Panów Dana Cruickshank-a i Michael-a Palin-a (tak, tego z grupy "Monthy Python"), zabawna książeczka o architekturze, pociągach i historii czyli o tym wszystkim co my i nasz syn kochamy.
Książka to "pop-up" i zawiera jeden, duży element przestrzenny (hala dworca King's Cross) który "wyskakuje" ze strony gdy przewraca się kartki. Pozostałe strony zawierają "okienka" w których ukryte są ciekawostki, fakty historyczne i dane techniczne. Mamy opis czasów wiktoriańskich i krótką historię kolei na Wyspach, portrety najsłynniejszych brytyjskich lokomotyw oraz barwny opis życia codziennego londyńczyków.
Ilustracje mają w sobie dużą dawkę surrealistycznego humoru (możemy na nich znaleźć słonie prowadzone na stację, latającego szkota lub damę w wiktoriańskiej sukni wśród współczesnych nam przechodniów), są jednak jasne i czytelne dla dziecka.
Najciekawszą z punktu widzenia bardzo małego czytelnika częścią książki jest trójwymiarowa hala dworca. Wewnątrz niej może on pojeździć po szynach lokomotywami, podjechać pod drzwi kompleksu wagonikiem metra a po pociągnięciu za strzałkę "przebudować" kawałek elewacji.
Dla pięciolatka język książki może być jeszcze zbyt wyszukany ale w przyszłości napewno przyda się w nauce mowy Shakespeare-a. Narazie nabytek jest doskonałą sceną w teatrzyku.

Brak komentarzy: