Translate

2011/01/11

Zmiany, zmiany, zmiany.

Zgodnie z blogową tradycją czas wkroczyć w nowy rok kalendarzowy z garścią postanowień.

Od pewnego czasu zastanawiałam się nad zmianą formuły tego "miejsca ", bo nie samą rekonstrukcją historyczną człowiek żyje. Postanowiłam więc zacząć zamieszczać tu zdjęcia bardziej współczesnych "różności" które wydają mi się interesujące ( a czasem nawet budzą mroczną chęć posiadania).

Jednym z moich "szurnięć" jest biżuteria etniczna, szczególnie ta tradycyjna indyjska.
Do tej pory zbierałam głownie kolczyki i były to dość powszechnie dostępne w polskich "india shop" metalowe egzemplarze wzorowane na etnicznej biżuterii z prowincji Gujarat i Rajastan. Specjalnie piszę wzorowane, bo orginały są wykonane ze srebra lub pozłacane a moje niestety nie. Największym sentymentem darzę wzór zwany jumpka (lub jhumka) czyli dzwoneczki.

 Ostatnio sercem moim zawładnęła biżuteria wykonana w technice kundan stosowanej w Indiach już w XVI wieku w okresie panowania Dynastii Wielkich Mogołów. Orginalna biżuteria kundan wykonywana była ze złota (rzadziej złoconego srebra) oraz kamieni szlachetnych i półszlachetnych, zresztą słowo "kundan" w hindi oznacza czyste złoto lub pracę jubilerską wykonaną w złocie.
Nad każdą sztuką biżuterii pracowała cała grupa wysoko wyspecjalizowanych rzemieślników: Naqaash (projektant), Sonar (złotnik), Meena kaar (emalier), Gholne wala (szlifierz), Kundan saaz (oprawiający kamienie), Patuwa (szmuklerz lub osoba montująca wszystkie elementy biżuterii w całość).

Proces tworzenia biżuterii w technice kundan można podzielić na następujące etapy:
Ghadal (Ghat) - krok pierwszy gdy tworzy się ramę/bazę (khol) formując cienki arkusz 22 karatowego złota zgodnie z projektem. Khol składa się z części spodniej zwanej patra i ścianek zwanych jae. Czasem patra jest klepana do uzyskania porządnego kształtu a czasem pozostaje płaska.
Meenakari - na niektórych elementach biżuterii umieszcza się emalię wykonaną w technice zwanej Meenakari.
Paadh - krok trzeci gdzie do ramy/bazy khol nakłada się podgrzany klej pochodzenia organicznego zwany lac (laakh) i pozostawia do ostygnięcia.
Khundai - krok czwarty gdy na lac umieszcza się szlachetne i półszlachetne kamienie uprzednio oszlifowane zgodnie z projektem. Między lac i kamieniem znajduje się srebrna folia. Rama/baza wypełniona lac jest podgrzewana aby kamienie lepiej się osadziły.
Jadai - kamienie otaczane są przez paski 24 karatowej (lub 22 karatowej) złotej folii (kundan) wypełniającej wolne przestrzenie między nimi.
Chillai - folia jest dociskana strannie do kamieni, polerowana aż utworzy jednolitą warstwę wokół kamienia.

Szeroko dostępne w sklepach internetowych naszyjniki, kolczyki, bransolety, ozdoby głowy i pierścienie wykonywane są z mosiądzu i szklanych paciorków a nazwa kundan odnosi się w ich przypadku jedynie do sposobu osadzania "kamieni".

Na zdjęciu mój sssssskarb, połączenie egzotyki z czarem "glamour" ;)

Brak komentarzy: